Înmatriculări în județul Tulcea, aprilie 2021

Noi29

Nu au mai fost înmatriculate în niciun stat.

Rulate, prima înmatriculare188

Aduse din alte state, înmatriculate prima dată în România.

Radieri91

Vehicule scoase din evidență: dezmembrare sau export.

Filtre
Șterge filtrele

Evoluție lunară

  • noi
  • rulate, prima înmatriculare
0100200300nov 24: 64 noinov 24: 202 rulate, prima înmatricularedec 24: 51 noidec 24: 143 rulate, prima înmatriculareian 25: 50 noiian 25: 128 rulate, prima înmatricularefeb 25: 57 noifeb 25: 198 rulate, prima înmatricularemar 25: 32 noimar 25: 213 rulate, prima înmatriculareapr 25: 35 noiapr 25: 242 rulate, prima înmatricularemai 25: 27 noimai 25: 180 rulate, prima înmatriculareiun 25: 33 noiiun 25: 155 rulate, prima înmatriculareiul 25: 74 noiiul 25: 153 rulate, prima înmatriculareaug 25: 86 noiaug 25: 212 rulate, prima înmatricularesep 25: 74 noisep 25: 182 rulate, prima înmatriculareoct 25: 71 noioct 25: 193 rulate, prima înmatricularenov 25: 62 noinov 25: 178 rulate, prima înmatricularedec 25: 105 noidec 25: 186 rulate, prima înmatriculareian 26: 26 noiian 26: 113 rulate, prima înmatricularefeb 26: 32 noifeb 26: 163 rulate, prima înmatricularemar 26: 36 noimar 26: 147 rulate, prima înmatriculareapr 26: 45 noiapr 26: 127 rulate, prima înmatricularemai 26: 31 noimai 26: 124 rulate, prima înmatriculareiun 26: 62 noiiun 26: 119 rulate, prima înmatriculareiul 26: 42 noiiul 26: 182 rulate, prima înmatriculareaug 26: 18 noiaug 26: 156 rulate, prima înmatricularesep 26: 43 noisep 26: 141 rulate, prima înmatriculareoct 26: 39 noioct 26: 117 rulate, prima înmatricularenov 24ian 25mar 25mai 25iul 25sep 25nov 25ian 26mar 26mai 26iul 26sep 26
Vezi ca tabel
noirulate, prima înmatriculare
nov 2464202
dec 2451143
ian 2550128
feb 2557198
mar 2532213
apr 2535242
mai 2527180
iun 2533155
iul 2574153
aug 2586212
sep 2574182
oct 2571193
nov 2562178
dec 25105186
ian 2626113
feb 2632163
mar 2636147
apr 2645127
mai 2631124
iun 2662119
iul 2642182
aug 2618156
sep 2643141
oct 2639117

An de fabricație

Arată cât de vechi sunt mașinile aduse din alte state.

  • noi
  • rulate, prima înmatriculare
051015201997: 2 rulate, prima înmatriculare1999: 2 rulate, prima înmatriculare2001: 4 rulate, prima înmatriculare2002: 4 rulate, prima înmatriculare2003: 5 rulate, prima înmatriculare2004: 13 rulate, prima înmatriculare2005: 15 rulate, prima înmatriculare2006: 19 rulate, prima înmatriculare2007: 13 rulate, prima înmatriculare2008: 14 rulate, prima înmatriculare2009: 13 rulate, prima înmatriculare2010: 17 rulate, prima înmatriculare2011: 13 rulate, prima înmatriculare2012: 6 rulate, prima înmatriculare2013: 8 rulate, prima înmatriculare2014: 4 rulate, prima înmatriculare2015: 7 rulate, prima înmatriculare2016: 11 rulate, prima înmatriculare2017: 7 rulate, prima înmatriculare2018: 1 noi2018: 5 rulate, prima înmatriculare2019: 6 rulate, prima înmatriculare2020: 13 noi2021: 15 noi1997199920012003200520072009201120132015201720192021
Vezi ca tabel
noirulate, prima înmatriculare
199702
199800
199902
200000
200104
200204
200305
2004013
2005015
2006019
2007013
2008014
2009013
2010017
2011013
201206
201308
201404
201507
2016011
201707
201815
201906
2020130
2021150

Mărci

Mărci: valoare, vehicule, cotă
VOLKSWAGEN6228,6%
RENAULT2612,0%
AUDI2511,5%
BMW167,4%
FORD146,5%
SKODA115,1%
DACIA83,7%
MERCEDES-BENZ73,2%
OPEL73,2%
PEUGEOT73,2%
Toate (25)
Mărci: valoare, vehicule, cotă
HYUNDAI62,8%
MAZDA52,3%
ALFA ROMEO31,4%
KIA31,4%
NISSAN31,4%
HONDA20,9%
SMART20,9%
SSANGYONG20,9%
VOLVO20,9%
CITROEN10,5%
FIAT10,5%
SEAT10,5%
SUBARU10,5%
SUZUKI10,5%
TOYOTA10,5%

Modele

Grupate pe familii de eParc: 320D intră la Seria 3, C 220 la Clasa C.

Modele: valoare, vehicule, cotă
VOLKSWAGEN PASSAT2813,0%
RENAULT CLIO146,5%
VOLKSWAGEN GOLF94,2%
AUDI A483,7%
VOLKSWAGEN TIGUAN73,2%
AUDI A662,8%
BMW SERIA 362,8%
DACIA DUSTER52,3%
FORD FOCUS52,3%
AUDI A341,9%
Toate (92)
Modele: valoare, vehicule, cotă
AUDI Q341,9%
RENAULT MEGANE41,9%
VOLKSWAGEN CC41,9%
BMW SERIA 131,4%
FORD MONDEO31,4%
OPEL ZAFIRA31,4%
SKODA FABIA31,4%
SKODA OCTAVIA31,4%
VOLKSWAGEN JETTA31,4%
VOLKSWAGEN TOURAN31,4%
AUDI A520,9%
BMW SERIA 520,9%
BMW X320,9%
DACIA LOGAN20,9%
FORD FIESTA20,9%
HONDA ACCORD20,9%
KIA CEED20,9%
MERCEDES-BENZ CLASA A20,9%
OPEL ASTRA20,9%
PEUGEOT 30720,9%
PEUGEOT 500820,9%
PEUGEOT 50820,9%
RENAULT LAGUNA20,9%
RENAULT SCENIC20,9%
SKODA RAPID20,9%
SKODA SUPERB20,9%
SSANGYONG KORANDO20,9%
VOLKSWAGEN GOLF PLUS20,9%
VOLKSWAGEN POLO20,9%
ALFA ROMEO 14710,5%
ALFA ROMEO 15610,5%
ALFA ROMEO CROSSWAGON10,5%
AUDI Q510,5%
BMW X110,5%
BMW X410,5%
BMW X510,5%
CITROEN BERLINGO10,5%
DACIA SANDERO10,5%
FIAT CROMA10,5%
FORD ECOSPORT10,5%
FORD FUSION10,5%
FORD KUGA10,5%
FORD PUMA10,5%
HYUNDAI I1010,5%
HYUNDAI I2010,5%
HYUNDAI IX2010,5%
HYUNDAI KONA10,5%
HYUNDAI TRAJET10,5%
HYUNDAI TUCSON10,5%
KIA CARNIVAL10,5%
MAZDA 310,5%
MAZDA 610,5%
MAZDA CX-510,5%
MAZDA CX-710,5%
MAZDA MX-3010,5%
MERCEDES-BENZ CLASA B10,5%
MERCEDES-BENZ CLASA C10,5%
MERCEDES-BENZ GLC10,5%
MERCEDES-BENZ ML10,5%
NISSAN PRIMERA10,5%
NISSAN QASHQAI10,5%
NISSAN X-TRAIL10,5%
OPEL ANTARA10,5%
OPEL MERIVA10,5%
PEUGEOT 400710,5%
RENAULT ESPACE10,5%
RENAULT KOLEOS10,5%
RENAULT LATITUDE10,5%
RENAULT VEL SATIS10,5%
SEAT IBIZA10,5%
SKODA KAMIQ10,5%
SMART FORFOUR10,5%
SMART FORTWO10,5%
SUBARU FORESTER10,5%
SUZUKI VITARA10,5%
TOYOTA RAV410,5%
VOLKSWAGEN CADDY10,5%
VOLKSWAGEN SHARAN10,5%
VOLKSWAGEN TOUAREG10,5%
VOLKSWAGEN TRANSPORTER10,5%
VOLVO S6010,5%
VOLVO XC4010,5%

Clase

Clasificarea e făcută de eParc, nu de DGPCI.

Clase: valoare, vehicule, cotă
Medii (D)6530,0%
SUV4721,7%
Compacte (C)4219,4%
Mici (B)2913,4%
Monovolume (MPV)209,2%
Mari și de lux (E)94,1%
Mini (A)31,4%
Neclasificate20,9%

Noi sau rulate

Noi sau rulate: valoare, vehicule, cotă
Rulate, prima înmatriculare18886,6%
Noi2913,4%

Combustibil

Hibrid reunește toate codurile HIBRID din fișierele DGPCI.

Combustibil: valoare, vehicule, cotă
Motorină14968,7%
Benzină5324,4%
Hibrid136,0%
Electric10,5%
GPL10,5%

Cine înmatriculează

Cine înmatriculează: valoare, vehicule, cotă
Persoană fizică19489,4%
Companie2310,6%

Caroserie

Caroserie: valoare, vehicule, cotă
Break9644,2%
Berlină4621,2%
Berlină cu hayon4420,3%
Utilizare multiplă (SUV, MPV)2913,4%
Cupeu20,9%

Putere

Putere: valoare, vehicule, cotă
sub 75 kW4621,2%
75-109 kW9443,3%
110-149 kW6228,6%
150-219 kW136,0%
220 kW și peste10,5%
Necompletat10,5%

Capacitate cilindrică

Capacitate cilindrică: valoare, vehicule, cotă
sub 1000 cmc125,5%
1000-1399 cmc2612,0%
1400-1599 cmc4018,4%
1600-1999 cmc11251,6%
2000-2999 cmc2612,0%
Necompletat10,5%

Revânzări

Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.

Revânzări

Pentru perioada aleasă, cifrele DGPCI pe județe nu se adună la totalul lor, așa că nu le afișăm.

Radieri

Vehicule scoase din evidență.

Radieri după motiv

Radieri după motiv: valoare, vehicule, cotă
Dezmembrare7885,7%
Export1314,3%

Radieri pe mărci

Radieri pe mărci: valoare, vehicule, cotă
DACIA2426,4%
DAEWOO1213,2%
OPEL1213,2%
VOLKSWAGEN77,7%
BMW66,6%
AUDI44,4%
FORD44,4%
RENAULT44,4%
MERCEDES-BENZ22,2%
VOLVO22,2%
Toate (24)
Radieri pe mărci: valoare, vehicule, cotă
ALFA ROMEO11,1%
ARO11,1%
CHEVROLET11,1%
CITROEN11,1%
HONDA11,1%
HYUNDAI11,1%
LADA11,1%
LAND ROVER11,1%
NISSAN11,1%
ROVER11,1%
SEAT11,1%
SKODA11,1%
SUZUKI11,1%
VAUXHALL11,1%

Ce înseamnă cifrele

Noi: vehicule care nu au mai fost înmatriculate în niciun stat. Rulate, prima înmatriculare: vehicule înmatriculate în alte state, care se înmatriculează prima dată în România. Revânzări: ce DGPCI numește transcrieri, adică vehicule înmatriculate în România care se reînmatriculează în România. Clasamentele arată doar primele două categorii, dacă nu scrie altfel, deci nu sunt totalul tranzacțiilor de pe piață.

Sursa datelor: statisticile lunare ale Direcției Generale Permise de Conducere și Înmatriculări (DGPCI), publicate pe site-ul instituției, prelucrate de eParc: scrierile diferite ale mărcilor și modelelor sunt unificate, modelele sunt grupate pe familii, iar clasele (A, B, C, SUV) sunt stabilite de eParc, deci nu sunt o clasificare oficială. Cifrele din lunile recente pot fi corectate dacă DGPCI republică datele. Totalurile pot diferi de cele publicate de asociații sau în presă, care pot folosi alte clasificări. eParc nu are nicio relație oficială cu DGPCI sau cu Ministerul Afacerilor Interne.