Evoluție lunară noi rulate, prima înmatriculare0 100 200 300 nov 24: 64 noi nov 24: 202 rulate, prima înmatriculare dec 24: 51 noi dec 24: 143 rulate, prima înmatriculare ian 25: 50 noi ian 25: 128 rulate, prima înmatriculare feb 25: 57 noi feb 25: 198 rulate, prima înmatriculare mar 25: 32 noi mar 25: 213 rulate, prima înmatriculare apr 25: 35 noi apr 25: 242 rulate, prima înmatriculare mai 25: 27 noi mai 25: 180 rulate, prima înmatriculare iun 25: 33 noi iun 25: 155 rulate, prima înmatriculare iul 25: 74 noi iul 25: 153 rulate, prima înmatriculare aug 25: 86 noi aug 25: 212 rulate, prima înmatriculare sep 25: 74 noi sep 25: 182 rulate, prima înmatriculare oct 25: 71 noi oct 25: 193 rulate, prima înmatriculare nov 25: 62 noi nov 25: 178 rulate, prima înmatriculare dec 25: 105 noi dec 25: 186 rulate, prima înmatriculare ian 26: 26 noi ian 26: 113 rulate, prima înmatriculare feb 26: 32 noi feb 26: 163 rulate, prima înmatriculare mar 26: 36 noi mar 26: 147 rulate, prima înmatriculare apr 26: 45 noi apr 26: 127 rulate, prima înmatriculare mai 26: 31 noi mai 26: 124 rulate, prima înmatriculare iun 26: 62 noi iun 26: 119 rulate, prima înmatriculare iul 26: 42 noi iul 26: 182 rulate, prima înmatriculare aug 26: 18 noi aug 26: 156 rulate, prima înmatriculare sep 26: 43 noi sep 26: 141 rulate, prima înmatriculare oct 26: 39 noi oct 26: 117 rulate, prima înmatriculare nov 24 ian 25 mar 25 mai 25 iul 25 sep 25 nov 25 ian 26 mar 26 mai 26 iul 26 sep 26
Vezi ca tabel noi rulate, prima înmatriculare nov 24 64 202 dec 24 51 143 ian 25 50 128 feb 25 57 198 mar 25 32 213 apr 25 35 242 mai 25 27 180 iun 25 33 155 iul 25 74 153 aug 25 86 212 sep 25 74 182 oct 25 71 193 nov 25 62 178 dec 25 105 186 ian 26 26 113 feb 26 32 163 mar 26 36 147 apr 26 45 127 mai 26 31 124 iun 26 62 119 iul 26 42 182 aug 26 18 156 sep 26 43 141 oct 26 39 117
An de fabricație Arată cât de vechi sunt mașinile aduse din alte state.
noi rulate, prima înmatriculare0 10 20 30 40 1998: 1 rulate, prima înmatriculare 1999: 1 rulate, prima înmatriculare 2001: 4 rulate, prima înmatriculare 2002: 6 rulate, prima înmatriculare 2003: 8 rulate, prima înmatriculare 2004: 11 rulate, prima înmatriculare 2005: 7 rulate, prima înmatriculare 2006: 24 rulate, prima înmatriculare 2007: 27 rulate, prima înmatriculare 2008: 17 rulate, prima înmatriculare 2009: 20 rulate, prima înmatriculare 2010: 12 rulate, prima înmatriculare 2011: 10 rulate, prima înmatriculare 2012: 9 rulate, prima înmatriculare 2013: 7 rulate, prima înmatriculare 2014: 7 rulate, prima înmatriculare 2015: 7 rulate, prima înmatriculare 2016: 10 rulate, prima înmatriculare 2017: 8 rulate, prima înmatriculare 2018: 7 rulate, prima înmatriculare 2019: 1 rulate, prima înmatriculare 2020: 32 noi 2021: 8 noi 1998 2000 2002 2004 2006 2008 2010 2012 2014 2016 2018 2020
Vezi ca tabel noi rulate, prima înmatriculare 1998 0 1 1999 0 1 2000 0 0 2001 0 4 2002 0 6 2003 0 8 2004 0 11 2005 0 7 2006 0 24 2007 0 27 2008 0 17 2009 0 20 2010 0 12 2011 0 10 2012 0 9 2013 0 7 2014 0 7 2015 0 7 2016 0 10 2017 0 8 2018 0 7 2019 0 1 2020 32 0 2021 8 0
Mărci Mărci: valoare, vehicule, cotă VOLKSWAGEN 68 27,9% AUDI 23 9,4% HYUNDAI 21 8,6% OPEL 19 7,8% SKODA 19 7,8% FORD 15 6,1% MERCEDES-BENZ 13 5,3% BMW 12 4,9% DACIA 8 3,3% MAZDA 7 2,9%
Toate (24) Mărci: valoare, vehicule, cotă RENAULT 7 2,9% SEAT 6 2,5% PEUGEOT 4 1,6% VOLVO 4 1,6% FIAT 3 1,2% SUZUKI 3 1,2% TOYOTA 3 1,2% LAND ROVER 2 0,8% SSANGYONG 2 0,8% CITROEN 1 0,4% MITSUBISHI 1 0,4% SAAB 1 0,4% SMART 1 0,4% SUBARU 1 0,4%
Modele Grupate pe familii de eParc: 320D intră la Seria 3, C 220 la Clasa C.
Modele: valoare, vehicule, cotă VOLKSWAGEN PASSAT 27 11,1% VOLKSWAGEN GOLF 15 6,1% SKODA OCTAVIA 13 5,3% HYUNDAI TUCSON 11 4,5% AUDI A4 10 4,1% OPEL ASTRA 9 3,7% FORD FOCUS 6 2,5% HYUNDAI KONA 6 2,5% AUDI A6 5 2,0% VOLKSWAGEN POLO 5 2,0%
Toate (90) Modele: valoare, vehicule, cotă VOLKSWAGEN TOURAN 5 2,0% BMW X3 4 1,6% MAZDA 3 4 1,6% MERCEDES-BENZ CLASA C 4 1,6% OPEL CORSA 4 1,6% VOLVO XC60 4 1,6% BMW SERIA 3 3 1,2% DACIA DUSTER 3 1,2% DACIA SANDERO 3 1,2% FORD FIESTA 3 1,2% HYUNDAI I30 3 1,2% OPEL ZAFIRA 3 1,2% RENAULT CLIO 3 1,2% SKODA FABIA 3 1,2% SKODA KODIAQ 3 1,2% VOLKSWAGEN CADDY 3 1,2% VOLKSWAGEN TIGUAN 3 1,2% AUDI A3 2 0,8% AUDI A5 2 0,8% AUDI Q3 2 0,8% BMW X6 2 0,8% DACIA LOGAN 2 0,8% LAND ROVER FREELANDER 2 0,8% MERCEDES-BENZ CLASA A 2 0,8% OPEL INSIGNIA 2 0,8% PEUGEOT 308 2 0,8% RENAULT MEGANE 2 0,8% SEAT IBIZA 2 0,8% SEAT LEON 2 0,8% TOYOTA COROLLA 2 0,8% VOLKSWAGEN GOLF PLUS 2 0,8% VOLKSWAGEN JETTA 2 0,8% VOLKSWAGEN TOUAREG 2 0,8% AUDI Q5 1 0,4% AUDI TT 1 0,4% BMW GRAN TURISMO 1 0,4% BMW SERIA 5 1 0,4% BMW X1 1 0,4% CITROEN C3 AIRCROSS 1 0,4% FIAT DOBLO 1 0,4% FIAT IDEA 1 0,4% FIAT PUNTO 1 0,4% FORD C-MAX 1 0,4% FORD ECOSPORT 1 0,4% FORD FUSION 1 0,4% FORD MONDEO 1 0,4% FORD PUMA 1 0,4% FORD TRANSIT CUSTOM 1 0,4% HYUNDAI I20 1 0,4% MAZDA CX-30 1 0,4% MAZDA CX-5 1 0,4% MAZDA CX-7 1 0,4% MERCEDES-BENZ CLASA B 1 0,4% MERCEDES-BENZ GLC 1 0,4% MERCEDES-BENZ GLK 1 0,4% MERCEDES-BENZ ML 1 0,4% MERCEDES-BENZ SPRINTER 1 0,4% MERCEDES-BENZ VIANO 1 0,4% MERCEDES-BENZ VITO 1 0,4% MITSUBISHI ECLIPSE CROSS 1 0,4% OPEL COMBO 1 0,4% PEUGEOT 307 1 0,4% PEUGEOT 508 1 0,4% RENAULT LAGUNA 1 0,4% RENAULT LATITUDE 1 0,4% SAAB 9-3 1 0,4% SEAT ALHAMBRA 1 0,4% SEAT ATECA 1 0,4% SMART FORFOUR 1 0,4% SSANGYONG ACTYON 1 0,4% SSANGYONG KORANDO 1 0,4% SUBARU FORESTER 1 0,4% SUZUKI GRAND VITARA 1 0,4% SUZUKI SWIFT 1 0,4% SUZUKI VITARA 1 0,4% TOYOTA RAV4 1 0,4% VOLKSWAGEN BORA 1 0,4% VOLKSWAGEN CC 1 0,4% VOLKSWAGEN SHARAN 1 0,4% VOLKSWAGEN T-CROSS 1 0,4%
Clase Clasificarea e făcută de eParc, nu de DGPCI.
Clase: valoare, vehicule, cotă Compacte (C) 70 28,7% SUV 62 25,4% Medii (D) 50 20,5% Mici (B) 29 11,9% Monovolume (MPV) 22 9,0% Mari și de lux (E) 6 2,5% Utilitare 2 0,8% Neclasificate 1 0,4% Mini (A) 1 0,4% Sport 1 0,4%
Noi sau rulate Noi sau rulate: valoare, vehicule, cotă Rulate, prima înmatriculare 204 83,6% Noi 40 16,4%
Combustibil Hibrid reunește toate codurile HIBRID din fișierele DGPCI.
Combustibil: valoare, vehicule, cotă Motorină 162 66,4% Benzină 70 28,7% Hibrid 10 4,1% GPL 2 0,8%
Cine înmatriculează Cine înmatriculează: valoare, vehicule, cotă Persoană fizică 227 93,0% Companie 17 7,0%
Caroserie Caroserie: valoare, vehicule, cotă Break 108 44,3% Utilizare multiplă (SUV, MPV) 48 19,7% Berlină cu hayon 44 18,0% Berlină 42 17,2% Cupeu 2 0,8%
Putere Putere: valoare, vehicule, cotă sub 75 kW 41 16,8% 75-109 kW 123 50,4% 110-149 kW 67 27,5% 150-219 kW 11 4,5% 220 kW și peste 2 0,8%
Capacitate cilindrică Capacitate cilindrică: valoare, vehicule, cotă sub 1000 cmc 14 5,7% 1000-1399 cmc 26 10,7% 1400-1599 cmc 48 19,7% 1600-1999 cmc 131 53,7% 2000-2999 cmc 25 10,2%
Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.
Vehicule scoase din evidență.
Ce înseamnă cifrele
Noi: vehicule care nu au mai fost înmatriculate în niciun stat.
Rulate, prima înmatriculare: vehicule înmatriculate în alte state, care se înmatriculează prima dată în România.
Revânzări: ce DGPCI numește transcrieri, adică vehicule înmatriculate în România care se reînmatriculează în România.
Clasamentele arată doar primele două categorii, dacă nu scrie altfel, deci nu sunt totalul tranzacțiilor de pe piață.
Sursa datelor: statisticile lunare ale Direcției Generale Permise de Conducere și Înmatriculări (DGPCI),
publicate pe site-ul instituției ,
prelucrate de eParc: scrierile diferite ale mărcilor și modelelor sunt unificate, modelele sunt grupate pe familii,
iar clasele (A, B, C, SUV) sunt stabilite de eParc, deci nu sunt o clasificare oficială.
Cifrele din lunile recente pot fi corectate dacă DGPCI republică datele.
Totalurile pot diferi de cele publicate de asociații sau în presă, care pot folosi alte clasificări.
eParc nu are nicio relație oficială cu DGPCI sau cu Ministerul Afacerilor Interne.