Înmatriculări în județul Teleorman, iulie 2022

Noi34-56,4% față de anul trecut

Nu au mai fost înmatriculate în niciun stat.

Rulate, prima înmatriculare228-35,2% față de anul trecut

Aduse din alte state, înmatriculate prima dată în România.

Radieri94

Vehicule scoase din evidență: dezmembrare sau export.

Filtre
Șterge filtrele

Evoluție lunară

  • noi
  • rulate, prima înmatriculare
0100200300400nov 24: 45 noinov 24: 276 rulate, prima înmatricularedec 24: 46 noidec 24: 273 rulate, prima înmatriculareian 25: 84 noiian 25: 261 rulate, prima înmatricularefeb 25: 66 noifeb 25: 234 rulate, prima înmatricularemar 25: 34 noimar 25: 304 rulate, prima înmatriculareapr 25: 33 noiapr 25: 347 rulate, prima înmatricularemai 25: 24 noimai 25: 221 rulate, prima înmatriculareiun 25: 24 noiiun 25: 260 rulate, prima înmatriculareiul 25: 60 noiiul 25: 329 rulate, prima înmatriculareaug 25: 71 noiaug 25: 269 rulate, prima înmatricularesep 25: 72 noisep 25: 308 rulate, prima înmatriculareoct 25: 44 noioct 25: 341 rulate, prima înmatricularenov 25: 56 noinov 25: 291 rulate, prima înmatricularedec 25: 98 noidec 25: 257 rulate, prima înmatriculareian 26: 28 noiian 26: 230 rulate, prima înmatricularefeb 26: 25 noifeb 26: 265 rulate, prima înmatricularemar 26: 33 noimar 26: 286 rulate, prima înmatriculareapr 26: 35 noiapr 26: 211 rulate, prima înmatricularemai 26: 35 noimai 26: 219 rulate, prima înmatriculareiun 26: 37 noiiun 26: 212 rulate, prima înmatriculareiul 26: 32 noiiul 26: 235 rulate, prima înmatriculareaug 26: 42 noiaug 26: 244 rulate, prima înmatricularesep 26: 36 noisep 26: 248 rulate, prima înmatriculareoct 26: 46 noioct 26: 235 rulate, prima înmatricularenov 24ian 25mar 25mai 25iul 25sep 25nov 25ian 26mar 26mai 26iul 26sep 26
Vezi ca tabel
noirulate, prima înmatriculare
nov 2445276
dec 2446273
ian 2584261
feb 2566234
mar 2534304
apr 2533347
mai 2524221
iun 2524260
iul 2560329
aug 2571269
sep 2572308
oct 2544341
nov 2556291
dec 2598257
ian 2628230
feb 2625265
mar 2633286
apr 2635211
mai 2635219
iun 2637212
iul 2632235
aug 2642244
sep 2636248
oct 2646235

An de fabricație

Arată cât de vechi sunt mașinile aduse din alte state.

  • noi
  • rulate, prima înmatriculare
0102030401999: 2 rulate, prima înmatriculare2000: 2 rulate, prima înmatriculare2001: 3 rulate, prima înmatriculare2002: 2 rulate, prima înmatriculare2003: 5 rulate, prima înmatriculare2004: 14 rulate, prima înmatriculare2005: 17 rulate, prima înmatriculare2006: 26 rulate, prima înmatriculare2007: 22 rulate, prima înmatriculare2008: 20 rulate, prima înmatriculare2009: 22 rulate, prima înmatriculare2010: 16 rulate, prima înmatriculare2011: 14 rulate, prima înmatriculare2012: 15 rulate, prima înmatriculare2013: 6 rulate, prima înmatriculare2014: 11 rulate, prima înmatriculare2015: 8 rulate, prima înmatriculare2016: 5 rulate, prima înmatriculare2017: 6 rulate, prima înmatriculare2018: 4 rulate, prima înmatriculare2019: 4 rulate, prima înmatriculare2020: 2 rulate, prima înmatriculare2021: 1 noi2021: 1 rulate, prima înmatriculare2022: 33 noi2022: 1 rulate, prima înmatriculare199920012003200520072009201120132015201720192021
Vezi ca tabel
noirulate, prima înmatriculare
199902
200002
200103
200202
200305
2004014
2005017
2006026
2007022
2008020
2009022
2010016
2011014
2012015
201306
2014011
201508
201605
201706
201804
201904
202002
202111
2022331

Mărci

Mărci: valoare, vehicule, cotă
VOLKSWAGEN5521,0%
DACIA3714,1%
OPEL269,9%
BMW259,5%
SKODA249,2%
AUDI186,9%
RENAULT155,7%
FORD135,0%
MERCEDES-BENZ124,6%
MAZDA83,1%
Toate (25)
Mărci: valoare, vehicule, cotă
HYUNDAI41,5%
SEAT41,5%
KIA31,1%
NISSAN31,1%
SUZUKI31,1%
LAND ROVER20,8%
PEUGEOT20,8%
ALFA ROMEO10,4%
CHEVROLET10,4%
CHRYSLER10,4%
CITROEN10,4%
HONDA10,4%
MINI10,4%
PORSCHE10,4%
SMART10,4%

Modele

Grupate pe familii de eParc: 320D intră la Seria 3, C 220 la Clasa C.

Modele: valoare, vehicule, cotă
VOLKSWAGEN PASSAT238,8%
SKODA OCTAVIA155,7%
DACIA LOGAN145,3%
VOLKSWAGEN GOLF145,3%
OPEL ASTRA135,0%
DACIA DUSTER103,8%
AUDI A493,4%
BMW SERIA 393,4%
RENAULT MEGANE93,4%
BMW SERIA 583,1%
Toate (87)
Modele: valoare, vehicule, cotă
DACIA SANDERO62,3%
FORD FOCUS62,3%
OPEL ZAFIRA51,9%
DACIA LODGY41,5%
FORD MONDEO41,5%
MERCEDES-BENZ CLASA A41,5%
MERCEDES-BENZ CLASA C41,5%
MERCEDES-BENZ CLASA E41,5%
SKODA SUPERB41,5%
VOLKSWAGEN CADDY41,5%
VOLKSWAGEN CC41,5%
AUDI A631,1%
BMW X331,1%
MAZDA 631,1%
MAZDA CX-531,1%
NISSAN QASHQAI31,1%
SKODA FABIA31,1%
AUDI A320,8%
AUDI Q520,8%
BMW SERIA 720,8%
HYUNDAI ELANTRA20,8%
KIA SPORTAGE20,8%
RENAULT KOLEOS20,8%
SEAT IBIZA20,8%
VOLKSWAGEN JETTA20,8%
VOLKSWAGEN TIGUAN20,8%
VOLKSWAGEN TOUAREG20,8%
VOLKSWAGEN TOURAN20,8%
ALFA ROMEO 14710,4%
AUDI A810,4%
AUDI Q710,4%
BMW SERIA 110,4%
BMW X110,4%
BMW X510,4%
CHEVROLET KALOS10,4%
CHRYSLER VOYAGER10,4%
CITROEN XSARA PICASSO10,4%
DACIA DOKKER10,4%
DACIA JOGGER10,4%
DACIA SPRING10,4%
FORD C-MAX10,4%
FORD KUGA10,4%
FORD TRANSIT10,4%
HONDA ACORD10,4%
HYUNDAI SANTA FE10,4%
HYUNDAI TUCSON10,4%
KIA SORENTO10,4%
LAND ROVER FREELANDER10,4%
LAND ROVER RANGE ROVER VELAR10,4%
MAZDA 310,4%
MAZDA 510,4%
MINI MINI10,4%
OPEL COMBO10,4%
OPEL CORSA10,4%
OPEL FRONTERA10,4%
OPEL GRANDLAND10,4%
OPEL INSIGNIA10,4%
OPEL MERIVA10,4%
OPEL SIGNUM10,4%
OPEL VECTRA10,4%
PEUGEOT 300810,4%
PEUGEOT 80710,4%
PORSCHE CAYENNE10,4%
RENAULT ARKANA10,4%
RENAULT KADJAR10,4%
RENAULT LAGUNA10,4%
RENAULT TALISMAN10,4%
SEAT LEON10,4%
SEAT TOLEDO10,4%
SKODA KAMIQ10,4%
SKODA KODIAQ10,4%
SMART FORTWO10,4%
SUZUKI SWIFT10,4%
SUZUKI SX410,4%
SUZUKI WAGON R10,4%
VOLKSWAGEN T-ROC10,4%
VOLKSWAGEN TRANSPORTER10,4%

Clase

Clasificarea e făcută de eParc, nu de DGPCI.

Clase: valoare, vehicule, cotă
Compacte (C)7629,0%
Medii (D)6123,3%
SUV4818,3%
Mici (B)2911,1%
Monovolume (MPV)259,5%
Mari și de lux (E)186,9%
Mini (A)31,1%
Neclasificate10,4%
Utilitare10,4%

Noi sau rulate

Noi sau rulate: valoare, vehicule, cotă
Rulate, prima înmatriculare22887,0%
Noi3413,0%

Combustibil

Hibrid reunește toate codurile HIBRID din fișierele DGPCI.

Combustibil: valoare, vehicule, cotă
Motorină18369,8%
Benzină5822,1%
GPL135,0%
Hibrid72,7%
Electric10,4%

Cine înmatriculează

Cine înmatriculează: valoare, vehicule, cotă
Persoană fizică24493,1%
Companie186,9%

Caroserie

Caroserie: valoare, vehicule, cotă
Break10740,8%
Berlină7528,6%
Berlină cu hayon4216,0%
Utilizare multiplă (SUV, MPV)3312,6%
Cabriolet31,1%
Cupeu20,8%

Putere

Putere: valoare, vehicule, cotă
sub 75 kW6022,9%
75-109 kW12748,5%
110-149 kW5521,0%
150-219 kW155,7%
220 kW și peste41,5%
Necompletat10,4%

Capacitate cilindrică

Capacitate cilindrică: valoare, vehicule, cotă
sub 1000 cmc197,3%
1000-1399 cmc259,5%
1400-1599 cmc5721,8%
1600-1999 cmc12648,1%
2000-2999 cmc3312,6%
3000 cmc și peste10,4%
Necompletat10,4%

Revânzări

Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.

Revânzări

Pentru perioada aleasă, cifrele DGPCI pe județe nu se adună la totalul lor, așa că nu le afișăm.

Radieri

Vehicule scoase din evidență.

Radieri după motiv

Radieri după motiv: valoare, vehicule, cotă
Dezmembrare8994,7%
Export55,3%

Radieri pe mărci

Radieri pe mărci: valoare, vehicule, cotă
DACIA2425,5%
OPEL1920,2%
DAEWOO1212,8%
FORD77,4%
VOLKSWAGEN77,4%
RENAULT66,4%
FIAT55,3%
MERCEDES-BENZ44,3%
SKODA33,2%
BMW22,1%
Toate (15)
Radieri pe mărci: valoare, vehicule, cotă
HONDA11,1%
NISSAN11,1%
PEUGEOT11,1%
ROVER11,1%
VOLVO11,1%

Ce înseamnă cifrele

Noi: vehicule care nu au mai fost înmatriculate în niciun stat. Rulate, prima înmatriculare: vehicule înmatriculate în alte state, care se înmatriculează prima dată în România. Revânzări: ce DGPCI numește transcrieri, adică vehicule înmatriculate în România care se reînmatriculează în România. Clasamentele arată doar primele două categorii, dacă nu scrie altfel, deci nu sunt totalul tranzacțiilor de pe piață.

Sursa datelor: statisticile lunare ale Direcției Generale Permise de Conducere și Înmatriculări (DGPCI), publicate pe site-ul instituției, prelucrate de eParc: scrierile diferite ale mărcilor și modelelor sunt unificate, modelele sunt grupate pe familii, iar clasele (A, B, C, SUV) sunt stabilite de eParc, deci nu sunt o clasificare oficială. Cifrele din lunile recente pot fi corectate dacă DGPCI republică datele. Totalurile pot diferi de cele publicate de asociații sau în presă, care pot folosi alte clasificări. eParc nu are nicio relație oficială cu DGPCI sau cu Ministerul Afacerilor Interne.