Înmatriculări în județul Iași, aprilie 2021

Noi112

Nu au mai fost înmatriculate în niciun stat.

Rulate, prima înmatriculare1.101

Aduse din alte state, înmatriculate prima dată în România.

Radieri118

Vehicule scoase din evidență: dezmembrare sau export.

Filtre
Șterge filtrele

Evoluție lunară

  • noi
  • rulate, prima înmatriculare
05001.0001.5002.000nov 24: 273 noinov 24: 928 rulate, prima înmatricularedec 24: 361 noidec 24: 964 rulate, prima înmatriculareian 25: 239 noiian 25: 791 rulate, prima înmatricularefeb 25: 414 noifeb 25: 1.105 rulate, prima înmatricularemar 25: 237 noimar 25: 1.161 rulate, prima înmatriculareapr 25: 208 noiapr 25: 1.056 rulate, prima înmatricularemai 25: 252 noimai 25: 1.061 rulate, prima înmatriculareiun 25: 248 noiiun 25: 1.134 rulate, prima înmatriculareiul 25: 492 noiiul 25: 1.076 rulate, prima înmatriculareaug 25: 463 noiaug 25: 895 rulate, prima înmatricularesep 25: 320 noisep 25: 1.047 rulate, prima înmatriculareoct 25: 322 noioct 25: 1.105 rulate, prima înmatricularenov 25: 336 noinov 25: 1.067 rulate, prima înmatricularedec 25: 553 noidec 25: 1.046 rulate, prima înmatriculareian 26: 195 noiian 26: 790 rulate, prima înmatricularefeb 26: 184 noifeb 26: 1.036 rulate, prima înmatricularemar 26: 288 noimar 26: 1.048 rulate, prima înmatriculareapr 26: 254 noiapr 26: 1.067 rulate, prima înmatricularemai 26: 321 noimai 26: 942 rulate, prima înmatriculareiun 26: 406 noiiun 26: 929 rulate, prima înmatriculareiul 26: 389 noiiul 26: 914 rulate, prima înmatriculareaug 26: 266 noiaug 26: 839 rulate, prima înmatricularesep 26: 365 noisep 26: 823 rulate, prima înmatriculareoct 26: 343 noioct 26: 906 rulate, prima înmatricularenov 24ian 25mar 25mai 25iul 25sep 25nov 25ian 26mar 26mai 26iul 26sep 26
Vezi ca tabel
noirulate, prima înmatriculare
nov 24273928
dec 24361964
ian 25239791
feb 254141.105
mar 252371.161
apr 252081.056
mai 252521.061
iun 252481.134
iul 254921.076
aug 25463895
sep 253201.047
oct 253221.105
nov 253361.067
dec 255531.046
ian 26195790
feb 261841.036
mar 262881.048
apr 262541.067
mai 26321942
iun 26406929
iul 26389914
aug 26266839
sep 26365823
oct 26343906

An de fabricație

Arată cât de vechi sunt mașinile aduse din alte state.

  • noi
  • rulate, prima înmatriculare
050100150< 1997: 4 rulate, prima înmatriculare1998: 2 rulate, prima înmatriculare1999: 9 rulate, prima înmatriculare2000: 4 rulate, prima înmatriculare2001: 17 rulate, prima înmatriculare2002: 14 rulate, prima înmatriculare2003: 28 rulate, prima înmatriculare2004: 54 rulate, prima înmatriculare2005: 63 rulate, prima înmatriculare2006: 101 rulate, prima înmatriculare2007: 103 rulate, prima înmatriculare2008: 92 rulate, prima înmatriculare2009: 75 rulate, prima înmatriculare2010: 88 rulate, prima înmatriculare2011: 81 rulate, prima înmatriculare2012: 62 rulate, prima înmatriculare2013: 58 rulate, prima înmatriculare2014: 33 rulate, prima înmatriculare2015: 41 rulate, prima înmatriculare2016: 68 rulate, prima înmatriculare2017: 60 rulate, prima înmatriculare2018: 24 rulate, prima înmatriculare2019: 15 rulate, prima înmatriculare2020: 60 noi2020: 5 rulate, prima înmatriculare2021: 52 noi< 1997199820002002200420062008201020122014201620182020
Vezi ca tabel
noirulate, prima înmatriculare
< 199704
199700
199802
199909
200004
2001017
2002014
2003028
2004054
2005063
20060101
20070103
2008092
2009075
2010088
2011081
2012062
2013058
2014033
2015041
2016068
2017060
2018024
2019015
2020605
2021520

Mărci

Mărci: valoare, vehicule, cotă
VOLKSWAGEN30725,3%
BMW1078,8%
AUDI1058,7%
FORD907,4%
MERCEDES-BENZ806,6%
SKODA564,6%
OPEL504,1%
RENAULT473,9%
DACIA413,4%
TOYOTA383,1%
Toate (38)
Mărci: valoare, vehicule, cotă
SEAT373,1%
MAZDA312,6%
VOLVO302,5%
HYUNDAI282,3%
PEUGEOT262,1%
NISSAN191,6%
FIAT141,2%
SUZUKI141,2%
CITROEN131,1%
KIA131,1%
HONDA110,9%
MITSUBISHI90,7%
ALFA ROMEO60,5%
SAAB60,5%
SMART60,5%
LAND ROVER50,4%
SSANGYONG50,4%
JEEP40,3%
PORSCHE30,2%
CHEVROLET20,2%
LANCIA20,2%
SUBARU20,2%
CHRYSLER10,1%
CUPRA10,1%
JAGUAR10,1%
MINI10,1%
ROLLS-ROYCE10,1%
TATA10,1%

Modele

Grupate pe familii de eParc: 320D intră la Seria 3, C 220 la Clasa C.

Modele: valoare, vehicule, cotă
VOLKSWAGEN GOLF806,6%
VOLKSWAGEN PASSAT756,2%
AUDI A4393,2%
VOLKSWAGEN TOURAN383,1%
VOLKSWAGEN POLO342,8%
BMW SERIA 3312,6%
BMW X3262,1%
FORD FOCUS262,1%
SKODA OCTAVIA231,9%
SKODA FABIA211,7%
Toate (223)
Modele: valoare, vehicule, cotă
VOLKSWAGEN TIGUAN211,7%
OPEL ASTRA201,7%
FORD KUGA191,6%
VOLKSWAGEN GOLF PLUS191,6%
AUDI Q5181,5%
BMW SERIA 5181,5%
AUDI A6151,2%
FORD FIESTA151,2%
MERCEDES-BENZ CLASA E151,2%
DACIA DUSTER141,2%
AUDI A3131,1%
DACIA SANDERO131,1%
HYUNDAI TUCSON131,1%
MERCEDES-BENZ CLASA C131,1%
RENAULT MEGANE121,0%
DACIA LOGAN110,9%
MERCEDES-BENZ GLE110,9%
NISSAN QASHQAI110,9%
SEAT IBIZA110,9%
MAZDA 3100,8%
MERCEDES-BENZ CLASA A90,7%
SEAT LEON90,7%
TOYOTA RAV490,7%
VOLKSWAGEN TOUAREG90,7%
FORD GALAXY80,7%
MAZDA CX-580,7%
MERCEDES-BENZ ML80,7%
OPEL CORSA80,7%
RENAULT SCENIC80,7%
SKODA SUPERB80,7%
SUZUKI GRAND VITARA80,7%
VOLKSWAGEN CADDY80,7%
VOLKSWAGEN SHARAN80,7%
AUDI A570,6%
AUDI Q370,6%
BMW X570,6%
FORD MONDEO70,6%
KIA SPORTAGE70,6%
MERCEDES-BENZ GLC70,6%
SEAT ALHAMBRA70,6%
BMW X160,5%
FIAT PUNTO60,5%
HONDA CR-V60,5%
MAZDA 660,5%
RENAULT CLIO60,5%
BMW SERIA 150,4%
FORD C-MAX50,4%
MERCEDES-BENZ VITO50,4%
RENAULT KADJAR50,4%
RENAULT LAGUNA50,4%
SAAB 9-350,4%
SEAT ALTEA50,4%
TOYOTA AVENSIS50,4%
TOYOTA C-HR50,4%
TOYOTA YARIS50,4%
VOLVO XC6050,4%
VOLVO XC9050,4%
ALFA ROMEO 15940,3%
CITROEN C540,3%
MERCEDES-BENZ CLASA B40,3%
NISSAN MICRA40,3%
OPEL ANTARA40,3%
OPEL VECTRA40,3%
OPEL ZAFIRA40,3%
PEUGEOT 30840,3%
PEUGEOT 50840,3%
SMART FORFOUR40,3%
TOYOTA AURIS40,3%
VOLKSWAGEN PHAETON40,3%
VOLVO V4040,3%
VOLVO V5040,3%
VOLVO V6040,3%
BMW SERIA 730,2%
BMW X430,2%
BMW X630,2%
CITROEN BERLINGO30,2%
FORD S-MAX30,2%
HONDA CIVIC30,2%
HYUNDAI I2030,2%
LAND ROVER FREELANDER30,2%
MAZDA 530,2%
MITSUBISHI ASX30,2%
MITSUBISHI OUTLANDER30,2%
NISSAN JUKE30,2%
OPEL INSIGNIA30,2%
OPEL ZAFIRA TOURER30,2%
PEUGEOT 20730,2%
PEUGEOT 20830,2%
PORSCHE CAYENNE30,2%
RENAULT TALISMAN30,2%
SKODA ROOMSTER30,2%
SSANGYONG KORANDO30,2%
SUZUKI SX430,2%
TOYOTA COROLLA30,2%
VOLVO XC4030,2%
AUDI A820,2%
BMW SERIA 420,2%
CITROEN C120,2%
CITROEN C4 PICASSO20,2%
DACIA LODGY20,2%
FIAT STILO20,2%
FORD PUMA20,2%
FORD TRANSIT20,2%
HYUNDAI I1020,2%
HYUNDAI I3020,2%
HYUNDAI IX3520,2%
HYUNDAI KONA20,2%
HYUNDAI SANTA FE20,2%
KIA CEED20,2%
KIA PICANTO20,2%
KIA SORENTO20,2%
MAZDA MX-3020,2%
MERCEDES-BENZ GLA20,2%
MERCEDES-BENZ VIANO20,2%
OPEL MERIVA20,2%
PEUGEOT 40720,2%
PEUGEOT 500820,2%
RENAULT TRAFIC20,2%
SEAT ATECA20,2%
SEAT TOLEDO20,2%
SSANGYONG TIVOLI20,2%
TOYOTA LAND CRUISER20,2%
TOYOTA PRIUS20,2%
VOLKSWAGEN BORA20,2%
VOLKSWAGEN CC20,2%
VOLKSWAGEN JETTA20,2%
VOLKSWAGEN SCIROCCO20,2%
VOLVO S6020,2%
ALFA ROMEO 14710,1%
ALFA ROMEO GIULIETTA10,1%
AUDI A210,1%
AUDI E1*2007/46*0607*2410,1%
AUDI Q710,1%
AUDI TT10,1%
BMW SERIA 210,1%
BMW SERIA 610,1%
BMW X710,1%
CHEVROLET AVEO10,1%
CHEVROLET CRUZE10,1%
CHRYSLER GRAND VOYAGER10,1%

Clase

Clasificarea e făcută de eParc, nu de DGPCI.

Clase: valoare, vehicule, cotă
SUV31926,3%
Compacte (C)26621,9%
Medii (D)22718,7%
Monovolume (MPV)15813,0%
Mici (B)15412,7%
Mari și de lux (E)615,0%
Mini (A)161,3%
Utilitare50,4%
Neclasificate40,3%
Sport30,2%

Noi sau rulate

Noi sau rulate: valoare, vehicule, cotă
Rulate, prima înmatriculare1.10190,8%
Noi1129,2%

Combustibil

Hibrid reunește toate codurile HIBRID din fișierele DGPCI.

Combustibil: valoare, vehicule, cotă
Motorină88472,9%
Benzină26621,9%
Hibrid463,8%
GPL141,2%
Electric30,2%

Cine înmatriculează

Cine înmatriculează: valoare, vehicule, cotă
Persoană fizică1.04986,5%
Companie16413,5%

Caroserie

Caroserie: valoare, vehicule, cotă
Break54745,1%
Utilizare multiplă (SUV, MPV)25921,4%
Berlină cu hayon22218,3%
Berlină17314,3%
Cupeu70,6%
Cabriolet50,4%

Putere

Putere: valoare, vehicule, cotă
sub 75 kW23719,5%
75-109 kW57147,1%
110-149 kW31325,8%
150-219 kW695,7%
220 kW și peste201,6%
Necompletat30,2%

Capacitate cilindrică

Capacitate cilindrică: valoare, vehicule, cotă
sub 1000 cmc352,9%
1000-1399 cmc12810,6%
1400-1599 cmc27022,3%
1600-1999 cmc61550,7%
2000-2999 cmc15712,9%
3000 cmc și peste50,4%
Necompletat30,2%

Revânzări

Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.

Revânzări

Pentru perioada aleasă, cifrele DGPCI pe județe nu se adună la totalul lor, așa că nu le afișăm.

Radieri

Vehicule scoase din evidență.

Radieri după motiv

Radieri după motiv: valoare, vehicule, cotă
Export6454,2%
Dezmembrare5445,8%

Radieri pe mărci

Radieri pe mărci: valoare, vehicule, cotă
DACIA3731,4%
BMW97,6%
OPEL97,6%
RENAULT86,8%
VOLKSWAGEN86,8%
FIAT65,1%
FORD65,1%
TOYOTA65,1%
DAEWOO54,2%
SKODA54,2%
Toate (20)
Radieri pe mărci: valoare, vehicule, cotă
AUDI43,4%
MERCEDES-BENZ32,5%
PEUGEOT32,5%
CHEVROLET21,7%
SEAT21,7%
CITROEN10,8%
HYUNDAI10,8%
KIA10,8%
MITSUBISHI10,8%
NISSAN10,8%

Ce înseamnă cifrele

Noi: vehicule care nu au mai fost înmatriculate în niciun stat. Rulate, prima înmatriculare: vehicule înmatriculate în alte state, care se înmatriculează prima dată în România. Revânzări: ce DGPCI numește transcrieri, adică vehicule înmatriculate în România care se reînmatriculează în România. Clasamentele arată doar primele două categorii, dacă nu scrie altfel, deci nu sunt totalul tranzacțiilor de pe piață.

Sursa datelor: statisticile lunare ale Direcției Generale Permise de Conducere și Înmatriculări (DGPCI), publicate pe site-ul instituției, prelucrate de eParc: scrierile diferite ale mărcilor și modelelor sunt unificate, modelele sunt grupate pe familii, iar clasele (A, B, C, SUV) sunt stabilite de eParc, deci nu sunt o clasificare oficială. Cifrele din lunile recente pot fi corectate dacă DGPCI republică datele. Totalurile pot diferi de cele publicate de asociații sau în presă, care pot folosi alte clasificări. eParc nu are nicio relație oficială cu DGPCI sau cu Ministerul Afacerilor Interne.