Evoluție lunară noi rulate, prima înmatriculare0 100 200 300 400 nov 24: 36 noi nov 24: 223 rulate, prima înmatriculare dec 24: 35 noi dec 24: 222 rulate, prima înmatriculare ian 25: 46 noi ian 25: 185 rulate, prima înmatriculare feb 25: 40 noi feb 25: 228 rulate, prima înmatriculare mar 25: 35 noi mar 25: 301 rulate, prima înmatriculare apr 25: 37 noi apr 25: 268 rulate, prima înmatriculare mai 25: 35 noi mai 25: 245 rulate, prima înmatriculare iun 25: 31 noi iun 25: 205 rulate, prima înmatriculare iul 25: 51 noi iul 25: 262 rulate, prima înmatriculare aug 25: 69 noi aug 25: 263 rulate, prima înmatriculare sep 25: 47 noi sep 25: 265 rulate, prima înmatriculare oct 25: 38 noi oct 25: 264 rulate, prima înmatriculare nov 25: 43 noi nov 25: 277 rulate, prima înmatriculare dec 25: 85 noi dec 25: 214 rulate, prima înmatriculare ian 26: 21 noi ian 26: 196 rulate, prima înmatriculare feb 26: 22 noi feb 26: 234 rulate, prima înmatriculare mar 26: 34 noi mar 26: 223 rulate, prima înmatriculare apr 26: 24 noi apr 26: 188 rulate, prima înmatriculare mai 26: 21 noi mai 26: 179 rulate, prima înmatriculare iun 26: 44 noi iun 26: 210 rulate, prima înmatriculare iul 26: 28 noi iul 26: 237 rulate, prima înmatriculare aug 26: 25 noi aug 26: 217 rulate, prima înmatriculare sep 26: 58 noi sep 26: 219 rulate, prima înmatriculare oct 26: 51 noi oct 26: 197 rulate, prima înmatriculare nov 24 ian 25 mar 25 mai 25 iul 25 sep 25 nov 25 ian 26 mar 26 mai 26 iul 26 sep 26
Vezi ca tabel noi rulate, prima înmatriculare nov 24 36 223 dec 24 35 222 ian 25 46 185 feb 25 40 228 mar 25 35 301 apr 25 37 268 mai 25 35 245 iun 25 31 205 iul 25 51 262 aug 25 69 263 sep 25 47 265 oct 25 38 264 nov 25 43 277 dec 25 85 214 ian 26 21 196 feb 26 22 234 mar 26 34 223 apr 26 24 188 mai 26 21 179 iun 26 44 210 iul 26 28 237 aug 26 25 217 sep 26 58 219 oct 26 51 197
An de fabricație Arată cât de vechi sunt mașinile aduse din alte state.
noi rulate, prima înmatriculare0 5 10 15 20 25 < 1997: 2 rulate, prima înmatriculare 2000: 2 rulate, prima înmatriculare 2001: 1 rulate, prima înmatriculare 2002: 4 rulate, prima înmatriculare 2003: 4 rulate, prima înmatriculare 2004: 8 rulate, prima înmatriculare 2005: 19 rulate, prima înmatriculare 2006: 15 rulate, prima înmatriculare 2007: 18 rulate, prima înmatriculare 2008: 17 rulate, prima înmatriculare 2009: 22 rulate, prima înmatriculare 2010: 13 rulate, prima înmatriculare 2011: 14 rulate, prima înmatriculare 2012: 9 rulate, prima înmatriculare 2013: 9 rulate, prima înmatriculare 2014: 5 rulate, prima înmatriculare 2015: 9 rulate, prima înmatriculare 2016: 10 rulate, prima înmatriculare 2017: 10 rulate, prima înmatriculare 2018: 5 rulate, prima înmatriculare 2019: 2 rulate, prima înmatriculare 2020: 6 noi 2020: 1 rulate, prima înmatriculare 2021: 4 noi < 1997 1998 2000 2002 2004 2006 2008 2010 2012 2014 2016 2018 2020
Vezi ca tabel noi rulate, prima înmatriculare < 1997 0 2 1997 0 0 1998 0 0 1999 0 0 2000 0 2 2001 0 1 2002 0 4 2003 0 4 2004 0 8 2005 0 19 2006 0 15 2007 0 18 2008 0 17 2009 0 22 2010 0 13 2011 0 14 2012 0 9 2013 0 9 2014 0 5 2015 0 9 2016 0 10 2017 0 10 2018 0 5 2019 0 2 2020 6 1 2021 4 0
Mărci Mărci: valoare, vehicule, cotă VOLKSWAGEN 52 24,9% BMW 25 12,0% SKODA 23 11,0% FORD 15 7,2% AUDI 14 6,7% OPEL 12 5,7% RENAULT 11 5,3% MERCEDES-BENZ 10 4,8% DACIA 7 3,3% SEAT 6 2,9%
Toate (23) Mărci: valoare, vehicule, cotă HYUNDAI 5 2,4% VOLVO 5 2,4% FIAT 4 1,9% CITROEN 3 1,4% KIA 3 1,4% MAZDA 3 1,4% TOYOTA 3 1,4% NISSAN 2 1,0% SUZUKI 2 1,0% ALFA ROMEO 1 0,5% CADILLAC 1 0,5% MITSUBISHI 1 0,5% PEUGEOT 1 0,5%
Modele Grupate pe familii de eParc: 320D intră la Seria 3, C 220 la Clasa C.
Modele: valoare, vehicule, cotă VOLKSWAGEN GOLF 21 10,1% VOLKSWAGEN PASSAT 18 8,7% BMW SERIA 3 9 4,3% SKODA OCTAVIA 9 4,3% AUDI A4 8 3,8% OPEL ASTRA 8 3,8% SKODA FABIA 7 3,4% VOLKSWAGEN TOURAN 7 3,4% BMW SERIA 5 6 2,9% FORD FIESTA 5 2,4%
Toate (84) Modele: valoare, vehicule, cotă FORD FOCUS 5 2,4% DACIA DUSTER 4 1,9% RENAULT MEGANE 4 1,9% SEAT LEON 4 1,9% MERCEDES-BENZ CLASA C 3 1,4% SKODA SUPERB 3 1,4% AUDI A3 2 1,0% AUDI A5 2 1,0% BMW SERIA 7 2 1,0% BMW X3 2 1,0% BMW X6 2 1,0% CITROEN C4 2 1,0% DACIA SANDERO 2 1,0% FIAT PUNTO 2 1,0% FORD MONDEO 2 1,0% HYUNDAI I40 2 1,0% HYUNDAI KONA 2 1,0% KIA SPORTAGE 2 1,0% NISSAN QASHQAI 2 1,0% OPEL INSIGNIA 2 1,0% RENAULT CLIO 2 1,0% RENAULT LAGUNA 2 1,0% SKODA RAPID 2 1,0% TOYOTA LAND CRUISER 2 1,0% VOLVO S90 2 1,0% ALFA ROMEO MITO 1 0,5% AUDI A6 1 0,5% AUDI Q5 1 0,5% BMW SERIA 1 1 0,5% BMW SERIA 2 1 0,5% BMW SERIA 4 1 0,5% BMW X5 1 0,5% CADILLAC BLS 1 0,5% CITROEN BERLINGO 1 0,5% DACIA LOGAN 1 0,5% FIAT 500 1 0,5% FIAT STILO 1 0,5% FORD C-MAX 1 0,5% FORD KA 1 0,5% FORD KUGA 1 0,5% HYUNDAI SANTA FE 1 0,5% KIA CERATO 1 0,5% MAZDA 3 1 0,5% MAZDA 6 1 0,5% MAZDA CX-5 1 0,5% MERCEDES-BENZ 300SD 1 0,5% MERCEDES-BENZ CLASA B 1 0,5% MERCEDES-BENZ CLASA S 1 0,5% MERCEDES-BENZ GLC 1 0,5% MERCEDES-BENZ ML 1 0,5% MERCEDES-BENZ SPRINTER 1 0,5% MERCEDES-BENZ VIANO 1 0,5% MITSUBISHI OUTLANDER 1 0,5% OPEL AGILA 1 0,5% OPEL MERIVA 1 0,5% PEUGEOT 407 1 0,5% RENAULT FLUENCE 1 0,5% RENAULT KADJAR 1 0,5% RENAULT SCENIC 1 0,5% SEAT ALTEA 1 0,5% SEAT IBIZA 1 0,5% SKODA ROOMSTER 1 0,5% SKODA YETI 1 0,5% SUZUKI GRAND VITARA 1 0,5% SUZUKI VITARA 1 0,5% TOYOTA COROLLA 1 0,5% VOLKSWAGEN CC 1 0,5% VOLKSWAGEN EOS 1 0,5% VOLKSWAGEN GOLF PLUS 1 0,5% VOLKSWAGEN SHARAN 1 0,5% VOLKSWAGEN TRANSPORTER 1 0,5% VOLVO V40 1 0,5% VOLVO V50 1 0,5% VOLVO XC90 1 0,5%
Clase Clasificarea e făcută de eParc, nu de DGPCI.
Clase: valoare, vehicule, cotă Compacte (C) 67 32,1% Medii (D) 53 25,4% SUV 29 13,9% Mici (B) 23 11,0% Monovolume (MPV) 18 8,6% Mari și de lux (E) 12 5,7% Mini (A) 3 1,4% Neclasificate 2 1,0% Sport 1 0,5% Utilitare 1 0,5%
Noi sau rulate Noi sau rulate: valoare, vehicule, cotă Rulate, prima înmatriculare 199 95,2% Noi 10 4,8%
Combustibil Hibrid reunește toate codurile HIBRID din fișierele DGPCI.
Combustibil: valoare, vehicule, cotă Motorină 156 74,6% Benzină 49 23,4% GPL 2 1,0% Hibrid 1 0,5% Necompletat 1 0,5%
Cine înmatriculează Cine înmatriculează: valoare, vehicule, cotă Persoană fizică 191 91,4% Companie 18 8,6%
Caroserie Caroserie: valoare, vehicule, cotă Break 79 37,8% Berlină 49 23,4% Berlină cu hayon 44 21,1% Utilizare multiplă (SUV, MPV) 34 16,3% Cupeu 2 1,0% Cabriolet 1 0,5%
Putere Putere: valoare, vehicule, cotă sub 75 kW 41 19,6% 75-109 kW 111 53,1% 110-149 kW 40 19,1% 150-219 kW 13 6,2% 220 kW și peste 3 1,4% Necompletat 1 0,5%
Capacitate cilindrică Capacitate cilindrică: valoare, vehicule, cotă sub 1000 cmc 4 1,9% 1000-1399 cmc 23 11,0% 1400-1599 cmc 52 24,9% 1600-1999 cmc 103 49,3% 2000-2999 cmc 25 12,0% 3000 cmc și peste 1 0,5% Necompletat 1 0,5%
Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.
Vehicule scoase din evidență.
Ce înseamnă cifrele
Noi: vehicule care nu au mai fost înmatriculate în niciun stat.
Rulate, prima înmatriculare: vehicule înmatriculate în alte state, care se înmatriculează prima dată în România.
Revânzări: ce DGPCI numește transcrieri, adică vehicule înmatriculate în România care se reînmatriculează în România.
Clasamentele arată doar primele două categorii, dacă nu scrie altfel, deci nu sunt totalul tranzacțiilor de pe piață.
Sursa datelor: statisticile lunare ale Direcției Generale Permise de Conducere și Înmatriculări (DGPCI),
publicate pe site-ul instituției ,
prelucrate de eParc: scrierile diferite ale mărcilor și modelelor sunt unificate, modelele sunt grupate pe familii,
iar clasele (A, B, C, SUV) sunt stabilite de eParc, deci nu sunt o clasificare oficială.
Cifrele din lunile recente pot fi corectate dacă DGPCI republică datele.
Totalurile pot diferi de cele publicate de asociații sau în presă, care pot folosi alte clasificări.
eParc nu are nicio relație oficială cu DGPCI sau cu Ministerul Afacerilor Interne.