Înmatriculări în județul Călărași, octombrie 2021

Noi46

Nu au mai fost înmatriculate în niciun stat.

Rulate, prima înmatriculare219

Aduse din alte state, înmatriculate prima dată în România.

Radieri60

Vehicule scoase din evidență: dezmembrare sau export.

Filtre
Șterge filtrele

Evoluție lunară

  • noi
  • rulate, prima înmatriculare
0100200300400nov 24: 43 noinov 24: 187 rulate, prima înmatricularedec 24: 44 noidec 24: 207 rulate, prima înmatriculareian 25: 44 noiian 25: 161 rulate, prima înmatricularefeb 25: 66 noifeb 25: 196 rulate, prima înmatricularemar 25: 31 noimar 25: 190 rulate, prima înmatriculareapr 25: 39 noiapr 25: 277 rulate, prima înmatricularemai 25: 27 noimai 25: 201 rulate, prima înmatriculareiun 25: 36 noiiun 25: 188 rulate, prima înmatriculareiul 25: 75 noiiul 25: 229 rulate, prima înmatriculareaug 25: 83 noiaug 25: 191 rulate, prima înmatricularesep 25: 68 noisep 25: 191 rulate, prima înmatriculareoct 25: 56 noioct 25: 267 rulate, prima înmatricularenov 25: 48 noinov 25: 200 rulate, prima înmatricularedec 25: 104 noidec 25: 186 rulate, prima înmatriculareian 26: 33 noiian 26: 166 rulate, prima înmatricularefeb 26: 26 noifeb 26: 208 rulate, prima înmatricularemar 26: 19 noimar 26: 157 rulate, prima înmatriculareapr 26: 41 noiapr 26: 196 rulate, prima înmatricularemai 26: 32 noimai 26: 179 rulate, prima înmatriculareiun 26: 50 noiiun 26: 155 rulate, prima înmatriculareiul 26: 31 noiiul 26: 173 rulate, prima înmatriculareaug 26: 26 noiaug 26: 116 rulate, prima înmatricularesep 26: 52 noisep 26: 214 rulate, prima înmatriculareoct 26: 75 noioct 26: 174 rulate, prima înmatricularenov 24ian 25mar 25mai 25iul 25sep 25nov 25ian 26mar 26mai 26iul 26sep 26
Vezi ca tabel
noirulate, prima înmatriculare
nov 2443187
dec 2444207
ian 2544161
feb 2566196
mar 2531190
apr 2539277
mai 2527201
iun 2536188
iul 2575229
aug 2583191
sep 2568191
oct 2556267
nov 2548200
dec 25104186
ian 2633166
feb 2626208
mar 2619157
apr 2641196
mai 2632179
iun 2650155
iul 2631173
aug 2626116
sep 2652214
oct 2675174

An de fabricație

Arată cât de vechi sunt mașinile aduse din alte state.

  • noi
  • rulate, prima înmatriculare
01020304050< 1997: 1 rulate, prima înmatriculare1998: 1 rulate, prima înmatriculare1999: 1 rulate, prima înmatriculare2000: 1 rulate, prima înmatriculare2001: 1 rulate, prima înmatriculare2002: 7 rulate, prima înmatriculare2003: 5 rulate, prima înmatriculare2004: 4 rulate, prima înmatriculare2005: 13 rulate, prima înmatriculare2006: 19 rulate, prima înmatriculare2007: 17 rulate, prima înmatriculare2008: 19 rulate, prima înmatriculare2009: 14 rulate, prima înmatriculare2010: 15 rulate, prima înmatriculare2011: 27 rulate, prima înmatriculare2012: 17 rulate, prima înmatriculare2013: 12 rulate, prima înmatriculare2014: 5 rulate, prima înmatriculare2015: 9 rulate, prima înmatriculare2016: 10 rulate, prima înmatriculare2017: 5 rulate, prima înmatriculare2018: 13 rulate, prima înmatriculare2019: 1 rulate, prima înmatriculare2020: 3 noi2020: 2 rulate, prima înmatriculare2021: 43 noi< 1997199820002002200420062008201020122014201620182020
Vezi ca tabel
noirulate, prima înmatriculare
< 199701
199700
199801
199901
200001
200101
200207
200305
200404
2005013
2006019
2007017
2008019
2009014
2010015
2011027
2012017
2013012
201405
201509
2016010
201705
2018013
201901
202032
2021430

Mărci

Mărci: valoare, vehicule, cotă
VOLKSWAGEN4316,2%
BMW3011,3%
RENAULT249,1%
OPEL238,7%
AUDI207,5%
DACIA186,8%
FORD176,4%
SKODA145,3%
MERCEDES-BENZ134,9%
HYUNDAI93,4%
Toate (28)
Mărci: valoare, vehicule, cotă
PEUGEOT93,4%
MITSUBISHI62,3%
NISSAN62,3%
MAZDA41,5%
SEAT41,5%
TOYOTA41,5%
CITROEN31,1%
SSANGYONG31,1%
VOLVO31,1%
ALFA ROMEO20,8%
FIAT20,8%
KIA20,8%
DODGE10,4%
JEEP10,4%
LAND ROVER10,4%
MINI10,4%
PORSCHE10,4%
VAUXHALL10,4%

Modele

Grupate pe familii de eParc: 320D intră la Seria 3, C 220 la Clasa C.

Modele: valoare, vehicule, cotă
VOLKSWAGEN PASSAT166,0%
AUDI A4155,7%
DACIA LOGAN114,2%
BMW SERIA 3103,8%
BMW SERIA 593,4%
RENAULT MEGANE83,0%
VOLKSWAGEN GOLF83,0%
FORD FOCUS72,6%
SKODA OCTAVIA62,3%
OPEL ASTRA51,9%
Toate (113)
Modele: valoare, vehicule, cotă
RENAULT CAPTUR51,9%
RENAULT SCENIC51,9%
DACIA DUSTER41,5%
FORD FIESTA41,5%
MERCEDES-BENZ CLASA C41,5%
MITSUBISHI ASX41,5%
OPEL CORSA41,5%
SKODA FABIA41,5%
VOLKSWAGEN CC41,5%
VOLKSWAGEN TIGUAN41,5%
BMW X331,1%
FORD TRANSIT31,1%
HYUNDAI I3031,1%
HYUNDAI TUCSON31,1%
MAZDA 631,1%
PEUGEOT 300831,1%
RENAULT CLIO31,1%
SSANGYONG TIVOLI31,1%
ALFA ROMEO 15920,8%
AUDI A320,8%
BMW SERIA 120,8%
BMW X120,8%
DACIA SANDERO20,8%
HYUNDAI ELANTRA20,8%
MERCEDES-BENZ CLASA A20,8%
MERCEDES-BENZ CLASA B20,8%
MERCEDES-BENZ CLASA E20,8%
MERCEDES-BENZ GLC20,8%
MITSUBISHI OUTLANDER20,8%
NISSAN QASHQAI+220,8%
NISSAN X-TRAIL20,8%
OPEL ANTARA20,8%
OPEL SIGNUM20,8%
OPEL ZAFIRA20,8%
SEAT LEON20,8%
TOYOTA AURIS20,8%
VOLKSWAGEN TOURAN20,8%
AUDI A510,4%
AUDI A610,4%
AUDI S510,4%
BMW SERIA 410,4%
BMW SERIA 610,4%
BMW X410,4%
BMW X510,4%
CITROEN C410,4%
CITROEN DS510,4%
CITROEN E-C410,4%
DACIA LODGY10,4%
DODGE JOURNEY10,4%
FIAT PANDA10,4%
FIAT TIPO10,4%
FORD C-MAX10,4%
FORD MONDEO10,4%
FORD TOURNEO CONNECT10,4%
HYUNDAI KONA10,4%
JEEP COMPASS10,4%
KIA RIO10,4%
KIA SPORTAGE10,4%
LAND ROVER RANGE ROVER EVOQUE10,4%
MAZDA 510,4%
MERCEDES-BENZ CLASA S10,4%
MINI COOPER10,4%
NISSAN MICRA10,4%
NISSAN QASHQAI10,4%
OPEL ADAM10,4%
OPEL CROSSLAND10,4%
OPEL GRANDLAND10,4%
OPEL INSIGNIA10,4%
OPEL MOKKA10,4%
OPEL SINTRA10,4%
OPEL VECTRA10,4%
OPEL ZAFIRA TOURER10,4%
PEUGEOT 20710,4%
PEUGEOT 30710,4%
PEUGEOT 30810,4%
PEUGEOT 40710,4%
PEUGEOT 50810,4%
PEUGEOT PARTNER10,4%
PORSCHE PANAMERA10,4%
RENAULT KADJAR10,4%
RENAULT LAGUNA10,4%
RENAULT TRAFIC10,4%
SEAT ALTEA10,4%
SEAT EXEO10,4%
SKODA KAMIQ10,4%
SKODA KODIAQ10,4%
SKODA RAPID10,4%
SKODA SUPERB10,4%
TOYOTA CARINA10,4%
TOYOTA YARIS10,4%
VAUXHALL ASTRA10,4%
VOLKSWAGEN GOLF PLUS10,4%
VOLKSWAGEN JETTA10,4%
VOLKSWAGEN NEW BEETLE10,4%
VOLKSWAGEN POLO10,4%
VOLKSWAGEN SHARAN10,4%
VOLKSWAGEN T-CROSS10,4%
VOLKSWAGEN TOUAREG10,4%
VOLKSWAGEN TRANSPORTER10,4%
VOLKSWAGEN UP10,4%
VOLVO S4010,4%
VOLVO V5010,4%
VOLVO XC6010,4%

Clase

Clasificarea e făcută de eParc, nu de DGPCI.

Clase: valoare, vehicule, cotă
Medii (D)6323,8%
Compacte (C)6123,0%
SUV5821,9%
Mici (B)3513,2%
Monovolume (MPV)228,3%
Mari și de lux (E)155,7%
Neclasificate31,1%
Mini (A)31,1%
Utilitare31,1%
Sport20,8%

Noi sau rulate

Noi sau rulate: valoare, vehicule, cotă
Rulate, prima înmatriculare21982,6%
Noi4617,4%

Combustibil

Hibrid reunește toate codurile HIBRID din fișierele DGPCI.

Combustibil: valoare, vehicule, cotă
Motorină16863,4%
Benzină6926,0%
GPL155,7%
Hibrid103,8%
GNC/GNL20,8%
Electric10,4%

Cine înmatriculează

Cine înmatriculează: valoare, vehicule, cotă
Persoană fizică24692,8%
Companie197,2%

Caroserie

Caroserie: valoare, vehicule, cotă
Break9335,1%
Berlină6624,9%
Berlină cu hayon5621,1%
Utilizare multiplă (SUV, MPV)4818,1%
Cabriolet10,4%
Cupeu10,4%

Putere

Putere: valoare, vehicule, cotă
sub 75 kW6524,5%
75-109 kW12848,3%
110-149 kW6123,0%
150-219 kW62,3%
220 kW și peste41,5%
Necompletat10,4%

Capacitate cilindrică

Capacitate cilindrică: valoare, vehicule, cotă
sub 1000 cmc228,3%
1000-1399 cmc3312,5%
1400-1599 cmc6123,0%
1600-1999 cmc12145,7%
2000-2999 cmc259,4%
3000 cmc și peste20,8%
Necompletat10,4%

Revânzări

Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.

Revânzări

Pentru perioada aleasă, cifrele DGPCI pe județe nu se adună la totalul lor, așa că nu le afișăm.

Radieri

Vehicule scoase din evidență.

Radieri după motiv

Radieri după motiv: valoare, vehicule, cotă
Dezmembrare5896,7%
Export23,3%

Radieri pe mărci

Radieri pe mărci: valoare, vehicule, cotă
DACIA2338,3%
OPEL711,7%
DAEWOO58,3%
RENAULT58,3%
FORD46,7%
VOLKSWAGEN46,7%
CHEVROLET23,3%
AUDI11,7%
CITROEN11,7%
FIAT11,7%
Toate (17)
Radieri pe mărci: valoare, vehicule, cotă
KIA11,7%
MERCEDES-BENZ11,7%
PEUGEOT11,7%
PORSCHE11,7%
ROVER11,7%
SKODA11,7%
TOYOTA11,7%

Ce înseamnă cifrele

Noi: vehicule care nu au mai fost înmatriculate în niciun stat. Rulate, prima înmatriculare: vehicule înmatriculate în alte state, care se înmatriculează prima dată în România. Revânzări: ce DGPCI numește transcrieri, adică vehicule înmatriculate în România care se reînmatriculează în România. Clasamentele arată doar primele două categorii, dacă nu scrie altfel, deci nu sunt totalul tranzacțiilor de pe piață.

Sursa datelor: statisticile lunare ale Direcției Generale Permise de Conducere și Înmatriculări (DGPCI), publicate pe site-ul instituției, prelucrate de eParc: scrierile diferite ale mărcilor și modelelor sunt unificate, modelele sunt grupate pe familii, iar clasele (A, B, C, SUV) sunt stabilite de eParc, deci nu sunt o clasificare oficială. Cifrele din lunile recente pot fi corectate dacă DGPCI republică datele. Totalurile pot diferi de cele publicate de asociații sau în presă, care pot folosi alte clasificări. eParc nu are nicio relație oficială cu DGPCI sau cu Ministerul Afacerilor Interne.